M.Tevfik Kızgınkaya

M_Tevfik_Kızılkaya

Mustafa Tevfik KIZGINKAYA
Ziraat Yüksek Mühendis, Televizyon Programcısı

1956 yılında Erzincan'da doğdum.

Yenimahalle Barbaros Hayrettin Paşa ilkokulunda başlayan okul yıllarım gezginlikle geçti. Kayseri, Gebze ve Ankara’dan sonra Konya Gazi Lisesinden mezun oldum.

Gezginliğim üniversite yıllarımda da sürdü. 1973’de Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinde başladığım yüksek öğrenimimi 1981’de Ege Üniversitesinde noktaladım.

Yaşama, toplumcu pencereden bakan düşünce yapımla siyasette ve demokratik kitle örgütlerinde yer aldım, görev yaptım.
Gençlik kollarında başladığım siyasi yaşamda SHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyeliği (1987) ve CHP Ankara İl Başkan Yardımcılığı (2015) görevlerinde bulundum.

1990’larda siyasetin içe dönük çözümden uzak yapısı karşısında çıkışı örgütlü toplumda gördüm ve Atatürkçü Düşünce Derneği’ne (ADD) üye oldum.

Sonrası, toplumsal mücadelede geçen yıllarda ADD Genel Başkan Yardımcılığı, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Denetleme Kurulu üyeliği, TMMOB Yönetim Kurulu üyeliği, Çankaya Kent Konseyi Başkanlığı, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Onur Kurulu üyeliği ve ÇGD Genel Başkanlığı görevlerine seçildim.

2017 sonunda Yerel Yönetim Araştırma, Yardım ve Eğitim Derneği (YAYED) Yönetim Kurulu Üyeliği dışındaki tüm görevlerimi bıraktım ve yazmaya başladım.
1975’de TRT’de başlamadan biten televizyon haberciliği ile yıllar sonra (1999) TV-8’de televizyon programcısı olarak (8. gün programı) buluştum.

2004’de Kanal B televizyonunda üretim ekonomisi ve çalışma yaşamı konularında Üretimden İhracata sonrasında da Ortak Çözüm programları ile tarlada ve sanayide üretimin, üreticilerin ve çalışanların sorunlarını ve çözüm yollarını işledim.

Bu süreç, tarihteki olaylara iktisat, siyaset ve toplumsal hareketler arasındaki ilişkiler temelinde bakmamı sağladı ve sonuçta ortaya “Aklın Yolu Cumhuriyet” çıktı.

Aklın Yolu Cumhuriyet

aklinyolu_cumhuriyet