Güray Öz

güray_öz

İlk ve orta eğitimini Nazilli’de tamamlayan Güray Öz 1949 doğumludur. 1967 yılında başladığı hukuk öğrenimini 12 Mart Müdahalesi nedeniyle yarıda bıraktı. İlk şiirleri Soyut dergisinde, yazı ve söyleşileri Ant dergisinde yayımlandı. Türkiye İşçi Partisi’nde, Fikir Kulüpleri Federasyonu’nda yönetici olarak görev aldı. İSTA Haber Ajansı’nda muhabir olarak çalıştı.

1981 yılında yurtdışına çıkan Öz, Almanya’da Duisburg-Essen Üniversitesi’ne bağlı Türkiye Araştırmalar Merkezi’nin basın sözcülüğünü yaptı. 1996 yılında çalışmaya başladığı Cumhuriyet gazetesinde sırasıyla Ruhr Bölgesi, Almanya ve Avrupa Temsilcisi görevlerinde bulundu. Almanya’da yayımlanan Cumhuriyet Hafta gazetesinde yönetici olarak çalıştı. Öz, daha sonra yaşamını Almanya ve Türkiye’de sürdürdü. 2005 yılında İlhan Selçuk’un isteğiyle Cumhuriyet Yazı İşleri Müdürlüğü görevine getirildi. 2012 yılında Okur Temsilciliği’ne atandı.

Ortak yazarlı kimi çalışmalara katılan Öz’ün ABD’nin Irak işgalini ele alan yazılardan oluşan Salı Sabaha Karşı adlı bir çalışması ve Kurumuş Gül Ağacı adlı bir şiir kitabı vardır.

Öz, haftada üç gün Cumhuriyet gazetesinde “Avrupa” adlı köşesinde yazmayı sürdürmektedir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti TGC, Avrupa Türk Gazeteciler Birliği ATGB, PEN Türkiye ve Uluslararası Haber Ombudsmanları Birliği ONO üyesidir.

Kuşların Kanat Sesleri

kuslarin_kanat_sesleri