BİLİM ve SANAT YAYINLARI

Bilim ve Sanat Yayınları, 1993 yılında Mehmet Öz tarafından Ankara'da kuruldu. Bilgi, birikim ve ismini 1981 yılının Ocak ayında yayın hayatına başlayan Bilim ve Sanat Dergisi'den aldı.

Alâeddin Şenel'in kitapları ile ( Irk ve Irkçılık Düşüncesi , İlkel Topluluktan Uygar Topluma, Siyasal Düşünceler Tarihi ) başlayan yayıncılık serüveni: Sosyoloji Sözlüğü, Psikoloji Sözlüğü, Felsefe Sözlüğü, Antropoloji Sözlüğü ve Ekonomi Sözlüğü ile alanında önemli bir boşluk doldurdu. Yine bu alanda önemli kuramsal çalışmaları ( Tarih Üzerine, Sosyolojik Düşüncenin Kısa Tarihi, Felsefece Düşünmenin Yolları, Eleştirinin İşlevi vb.) türkçeye kazandırdı. İletişim alanında ( İletişim Sözlüğü, Medya İktidar İdeoloji, Medya Kültür Siyaset )önemli derlemeleri yayınladı.

Uzun yıllar Bilim ve Sanat Kitabevi, Bilim ve Sanat Kütüphanesi ile farklılıklar oluşturan yayınevi kent kültürüne katkılarını da sürdürdü: “Ankara Öykü Günleri” bünyesinde başladı. Diğer kentlere ulaşımında aktif görevlerde bulundu. Beş yıl süre ile Ankara'da Kültür Sanat Rehberini her ay yayınladı ve ücretsiz dağıttı.

Yazmak okumanın taştığı an'dır düşüncesi ile…

Sevgi ve Dostlukla…

Paylaş Facebook Twitter E-Mail