Aklın Yolu Cumhuriyet

aklinyolu_cumhuriyet_2_baskiAklın Yolu Cumhuriyet, bütün Cumhuriyetçileri ilgilendiren iki soruyu tartışıyor: “Bugünkü karanlığa nasıl geldik? Yeniden aydınlığa nasıl çıkarız?” Yanıtlamanın ilk adımı, yitirilen kazanımların hatırlanmasıdır.
M.Tevfik Kızgınkaya bu hatırlatmayı, Osmanlı düzeninin enkazı üzerine inşa edilen Cumhuriyet devriminin kurtuluş ve kuruluş aşamalarını çözümleyerek yapıyor.
Ne var ki, aydınlanma devrimi tamamlanamamış; bu yüzden kırılgan kalmıştır. Kitap, 1945’te başlayan 15 yıllık bir kırılış-kopuş dönemini teşhis ediyor; eleştiriyor.
27 Mayıs devrimi, 1961 Anayasası, 1968 dalgası, solun yükselmesi, Türkiye’nin aydınlanma devrimini tamamlama fırsatıdır. Ne var ki emperyalizmin, egemen sınıfların ve tüm gerici akımların ittifakı bu dönüşümü 1980 darbesi ile engelleyecektir.
Sonrası adım adım demokratik laik Cumhuriyet’in çöküş öyküsüdür.
Kızgınkaya’ya göre, Cumhuriyetçi siyasi, toplumsal güçler bu çöküşü önleyebilirdi.
Aklın Yolu Cumhuriyet, geçmiş hatalardan ders alarak bu karanlığa son vermenin mümkün olduğunu vurgulayarak; Cumhuriyetçileri, solcuları tartışmaya, birleşmeye, mücadeleye davet ederek son buluyor.
Prof. Dr. Korkut Boratav

Açıklama

Yazar M. Tevfik Kızgınakaya
Ebat 13.5x21 cm
Özellikler 636 Sayfa, İç Baskı Siyah Beyaz, Renkli Krome Kapak
ISBN 9789757298847
Basım Tarihi Ekim 2019 2. BASKI
Yayınevi Bilim ve Sanat Yayınları
Fiyat 48.00 TL.

Yazar

M_Tevfik_Kızılkaya

M. Tevfik Kızgınkaya

Sipariş

Kitaplarımızı Tüm Kitapevlerinden ve Aşağıdaki Linklerden Satın Alabilirsiniz.

agora_logo arkadas_logo Emek-Kitap-Logo kıta_kitap
amazon_logo kitapyurdu ddr-logo idefix